Вінниця у 1917 році

Вінниця-1917. Як у місті 100 років тому військовий склад горів

Пожежа у Калинівці на 48-му арсеналі Міноборони стала четвертою за два роки на військових складах і третьою за 2017-й рік. Втім, зараз мова не про це. Подія нагадала мені пожежу 100-річної давності, про яку читав у книжці із історії Вінничини часів Революції.

І цю історію опишу тут.

До війни у Вінниці розміщувався 73-й піхотний Кримський полк. Під час Першої світової війни Вінниця відігравала досить важливу роль для імперської армії. З середини 1915 року, після відступу російської армії з Галичини, Вінниця перебувала у прифронтовій смузі Південно-Західного фронту.

Наприкінці 1915 року, після наближення фронту, з Кам’янця-Подільського
до Вінниці переїхали Губернський продовольчий комітет, Губернська
продовольча управа та Військово-промисловий комітет.

Основу гарнізону у Вінниці в часи Першої світової складав 15-й запасний піхотний полк, у складі якого нараховувало­ся біля 10 тисяч чоловік.

Восени 1916 року до Вінниці із Пскова прибула база ескадри по­вітряних кораблів, до складу якої входили штаб, майстерні та декілька бойових екіпажів літаків “Ілля Муромець”. Ко­мандиром ескадри був генерал-майор Ми­хайло Шидловський. Всього вона налічувала 1000 чоловік. Разом з ескадрою до міста переїхав зна­менитий авіаконструктор Ігор Сікорський.

Перші звістки про те, що Микола II зрікся престолу у Вінниці з’явилися на початку березня. Загалом про події містяни дізнавалися з газет, котрі на початках революції суттєво цензурувалися, тому тривалий час жили у вакуумі. Альтернативними джерелами інформації ставали залізничники, від яких новини циркулювали містом. Поки впливові вінничани на засіданні тимчасової ради і в принципі обговорювали створення нового органу влади, роблячи це обережно, бо боялися військових, вірних монархії, в армії звістку про Миколу II зустрічали стримано.

Ось як про це пишуть очевидці в книзі про Історію Вінниці часів революції 1917-го.

“4 березня 1917-го о 16:00 командир повітряної ескадри генерал Шидловський вишикував підлеглих у центрі насіннєвого заводу і оголосив, що
отримано телеграму про зречення Миколи II та передачу ним влади бра­ту Михайлу. Генерал закликав солдатів “служити новому царю вірою та
правдою і перемога буде забезпечена”.

Вночі 4 березня на одно­му із складів ескадристалася пожежа. В історичних мемуарах очевидці кажуть, що це був підпал.

Ось так цю подію описували офіцери: “до честі нижчих чинів урядова власність не була роз­крадена. Багато із солдатів взяли участь у гасінні пожежі. Деяких навіть довелося силоміць відтягувати від палаючого будинку… Вартовий, який стояв на посту біля бензинової цистерни не пішов зі свого посту навіть тоді, коли поруч з ним стали сипатися іскри”.

Прості солдати звинуватили в інциденті керівниц­тво ескадри.

Ось як оцінив цей епізод солдат Зноєв: “Шидловський, як видно відчув, що його витівки (солдати звинувачували його у спекуляціях військовим майном) можуть бути розкриті і доведеться відповідати, тому,
щоб замести сліди, спалили склад з майном ескадри, в якому містилося
на 2 мільйони цінностей… Шидловський зі своїм ад’ютантом стояли і сміялися над солдатами, що намагалися гасити і рятувати майно… Але мені
довелося з’ясувати про причини пожежі. Я опитав солдатів, які працювали
на складі, і вони розповіли таке: “Коли закінчили роботу, то останнім вийшов зі складу офіцер, який завідував складом, і він довго щось там робив, в одному місці помітно було розлито бензин або ж гас, і стояв горщик до­верху дном, і вони (солдати) винесли таке рішення, що під горщиком була поставлена свічка, розраховано в який час вона може догоріти до полу, де все було облито пальним”.

Ніхто, звісно, не розбирався як могла горіти свічка під горщиком.

Якщо пожежа в Калинівці, судячи за все, є наслідком політичної боротьби Авакова та Порошенка чи результатом банальної халатності – російський слід остаточно не виключаю, та все ж…, то у 1917-му році з пожежі почалися  подальші конфлікти між звичайними бійцями та офіцерами, котрі згодом переросли у протистояння в місті.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s