війна

Танк РТ-17: Що Україна з Польщею зробили з радянським Т-72

Мій текст, опублікований на Depo.ua.

Прес-служба Укроборонпрому відзвітувала, що новий РТ-17 “є результатом поєднання інженерної думки оборонних комплексів Польщі та України, який дозволив за короткий термін, лише за 5 місяців, розробити, виготовити та надати всі комплектуючі, агрегати та компоненти, щоб на MSPO-2017 відбулась повноцінна презентація нового танку”.

Насправді, РТ-17 – це глибоко модернізований радянський Т-72, стоврений радянськими конструкторами більше ніж 40 років тому. І модернізують ці машини поляки вже давно. Ще в 90-х роках танки Т-72М и Т-72М1, котрі випускалися за ліцензією на заводі Zaklady Mechaniczne Bumar-Labedy S.A, почали оснащувати комбінованим прицілом навідника РЕО, а також пасивним приладом нічного бачення водія-механіка. Окрім цього, з’явилися динамічний захист ERAWA-2, бортовими екранами, засобами зв’язку,системами ППО швидкого реагування і так далі. Його назвали Wilk. Згодом цю модернізовану модель розвинули у РТ-91 “Twardy”, підвищивши вогневу міць за рахунок установки нової комп’ютеризованої системи управління вогнем SКО-1М “DRAWA”, хоча гармату 2А46 лишили від Т-72М1.

А наприкінці 90-х поляки працювали над проектом Gorilla з новою баштою, як у танків західного зразка, і 125-мм російською гарматою, яка мала функцію автоматичного заряджання. Втім, цей проект прикрили, а у польську армію почали надходити вживаніLeopard 2A4, Leopard 2A5.

В 2016-му році на виставці у Кельце поляки презентували нову модель модернізованого Т-72М1. Його назвали РТ-16. Цей танк був досить потужним і відрізнявся від РТ-91 120-мм гарматою з автоматом заряджання. Виробником гармати була польська компанія Huta Stalowa Wola. Проте, не судилося.

Вже за рік поляки презентують РТ-17 вже з українською 120-мм гарматою КБА-2, котру виготовили на “ХКБМ ім. Морозова”. При цьому українськими інженерами був повністю перероблений автомат заряджання для використання 120-мм танкових боєприпасів. Такі зміни озброєння викликали необхідність зміни конструкції башти. Для підвищення точності вогню на PT-17 встановлено польські приціли типу GOC-1 Nike та GOD-1 Iris від PCO S.A.

Варто підкреслити, що цю гармату вперше Україна представила дуже давно – на виставці IDEX-99 в Абу-Дабі. Там її презентувалив складі комплексу озброєння модернізованого ХКБМ танку Т-72, а взагалі її розробили наприкінці 1997-го для експортного танка Т-84-120. Потім наші конструктори показували гармату в Анкарі в 2003 році в складі комплексу озброєння модернізованого танка Т-55.

PT-17 обладнаний польським двигуном S1000R з автоматичною трансмісією ESM-350M, додатковою силовою установкою та новою системою управління. Як і у випадку з баштою, для встановлених нових силових агрегатів були проведені роботи зі зміни всього моторно-трансмісійного відділу танка. Модернізація торкнулась і захисту машини, включаючи систему динамічного захисту та електронних систем протидії ворожим атакам.

Існує думка, що Польща вирішила скористатися українською технологією через дороговизну виробництва власних гармат. Втім, підтверджень цій теорії офіційно немає. В будь-якому разі, Україна лише виграє, якщо налагодить виробництво цих гармат на експорт.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s