Україна

Як Путін “блакитними касками” хоче відрізати Донбас

Мій текст, опублікований на Depo.ua.

Дискусія щодо введення миротворців на Донбас, яка розпочалася ще два роки тому, нещодавно поновилася. Президент Росії Володимир Путін назвав миротворчу місію “доцільною”. Але головна позиція президента РФ – миротворці мають бути виключно на лінії розмежування і забезпечувати безпеку співробітників ОБСЄ.

Варто нагадати, що вперше про миротворців заговорив президент України Петро Порошенко в 2015-му році. Мова також йшла і про поліцейську місію, пропозицію навіть схвалили на РНБО. На Генасамблеї ООН у вересні цього року Петро Порошенко збирається презентувати своє бачення.

“Ідею з миротворцями я збираюся презентувати в Нью-Йорку на сесії Генеральної асамблеї ООН, – казав Порошенко у серпні. – Так, країна-агресор є постійним членом Ради безпеки ООН і, на жаль, володіє правом вето, але це не означає, що ми не повинні прагнути до такого рішення “, – сказав він під час свого виступу в Сєверодонецьку Луганської області.

Порошенко зазначав,що 24 липня під час телефонних переговорів лідерів країн “нормандського формату” він акцентував на необхідності введення на Донбас миротворчої місії ООН з мандатом Ради безпеки ООН.

Нещодавно Володимир Путін відповів: “Не бачу тут нічого поганого, навпаки вважаю, що це пішло б на користь вирішення проблеми на південному сході України, але, зрозуміло, мова може йти про функції забезпечення безпеки співробітників ОБСЄ. Друге: ці сили повинні знаходитися на лінії розмежування, а не на якихось інших територіях. Третє: рішення цього питання має відбутися не інакше як після розведення сторін і відведення важкої техніки”.

Окрім цього, Путін нагадав, що такі рішення неможливо приймати без контакту з лідерами “Л-ДНР”…

Такі слова Путіна одразу вказують на рызницю у розумінні ситуації сторонами конфлікту і практично унеможливлюють компроміс із цього питання на самому початку.

Варто нагадати, що рік тому мова йшла про можливість озброєння місії ОБСЄ. І розлядалася можливість присутності місії як на лінії розмежування так і на українсько-російському кордоні. Втім, ідея з озброєною місією померла так і не народившись.

Зі слів Володимира Путіна, він цю ідею підтримував, але сама ОБСЄ відмовилася від озброєння співробітників, котрі не мають подібного досвіду. Але насправді дії його маріонеток терористів, котрі регулярно не пускали, погрожували ба навіть підривали машини ОБСЄ (поблизу с. Пришиб) показували, що це питання неможливо вирішити. І жодних озброєних ОБСЄшників у “Л-ДНР” не вітатимуть.

Якщо вірити президенту РФ, він доручив МЗС винести резолюцію на розгляд Радбезу ООН. Втім, вже зараз зрозуміло, що Росія погодиться на гру у миротворців виключно на власних умовах. Рішення про розміщення касок виключно на лінії розмежування не може влаштовувати Україну, оскільки, нам потрібно перекрити кордон з РФ. Втім, Росія зробить все, щоб миротворців на кордон якраз не пустити. Так само, як і наших прикордонників. Окрім цього, із самого початку дискусії стає зрозуміло, що у питанні з миротворцями Росія продовжить тиснути на Україну і спробує посадити за стіл переговорів Порошенка із Захарченком і Плотницьким. Таким чином в певній мірі Путін хоче легітимізувати “республіки”. Але цього, із зрозумілих причин, не станеться. Тому дискусія щодо миротворців ризикує так і лишитися набором слів. Оскільки, бачення миротворчої місії в України та Росії зовсім різне.

За словами нардепа від БПП Ар’єва, Росія прагне повторення Придністровського сценарію із введенням “своїх” миротворців на Донбас. І у цьому також є певна доля істини.

Проте, нам сьогодні варто дуже добре подумати, чи потрібно активно педалювати тему миротворчого контингенту і взагалі наскільки швидко “блакитні каски” теоретично можуть з’явитися на Донбасі.

Відправці миротворців передує тривала і виснажлива процедура. Ведуться початкові консультації – які країни готові направити своїх військових і в якій кількості – складається стратегічна оцінка ситуації, в зону конфлікту направляється спеціальна місія. Все це вимагає чимало часу, орієнтовно – рік. Остаточне рішення приймає Рада безпеки ООН. І, якщо гра йде не на умовах Путіна – Росія використовує право вето.

Окрім цього, Росія може виставити свідомо нездійсненну умову щодо своїх військовослужбовців в місії. І обов’язково це зробить. Більше того, цілком можливо, що не так багато країн захочуть направляти у зону конфлікту своїх військових, окрім росіян, звичайно… Таким чином, по суті, ми ризикуємо офіційно віддати лінію розмежування під контроль росіян. А якщо це станеться, то Росія згодом почне активніше тиснути із реінтеграцією Донбасу на власних умовах. При цьому, українсько-російський кордон Донбасу так само буде за ними. Досвід Грузії і Молдови показав, наскільки небезпечні так звані російські миротворці. У першому випадку все завершилося війною. У другому – Кишинів ніяк не може позбутися російських військовослужбовців, які досі присутні в Придністров’ї.

Варто також пам’ятати, що сьогоднішня роль миротворців ООН – виключно буферна між сторонами конфлікту. Всього операцій з підтримання миру було 69. Говорити про високу ефективність не доводиться, бо деякі не змогли завадити масовим убивствам, як у Сребрениці.

В будь-якому разі, питання “блакитних касок” сьогодні виглядає черговим предметом торгів. Компромісів між сторонами немає. Головне для України в цій ситуації, недопустити російського сценарію з миротворцями виключно на лінії розмежування, враховуючи наявність у місії росіян. Робити це можна багатьма як дипломатичними, так і суто військовими методами, не відводячи техніку чи не припиняючи бойові дії, якщо росіяни не йтимуть на компроміс. Нам потрібно педалювати питання контролю над українсько-російським кордоном, а вже потім вести дискусію про якісь місії.

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s