Україна

Врятувати американського шахтаря. Скільки українці заплатять Трампу за вугілля

Дональд Трамп: “Україна попросила у нас мільйони, мільйони тонн вугілля прямо зараз. Ми хочемо поставляти вугілля їм і іншим країнам по всьому світу”.

Петро Порошенко: “Ми будемо мати гарантовану поставку мінімум 2 млн тонн вугілля. Для цього створені всі умови, зараз повинні тільки укладатися контракти”.

У всій цій вугільній історії є кілька цікавих моментів. По-перше, у своїй передвиборній кампанії Дональд Трамп обіцяв підняти вугільну галузь, котра за останні років сім втратила 60 тисяч працівників. Всьому виною перехід на екологічно чисті джерела енергії.

Не так давно Fox News повідомляли про те, як Трамп почав це робити. Приклад – місто Хазард у Кентукі, вугільне містечко, яке загнивало при Обамі, а коли президентом став Трамп – з’явилася надія. Одна з шахт у Хазарді відкрилася ще в березні. Зрозуміло, що Трамп, імідж якого у США через стосунки з Путіним і конфлікти з “вовками” із Конгресу достатньо постраждав, потрібно виконувати обіцянки. Але, куди дівати вугілля?

І тут, безпрограшний варіант – Україна. Блокада Донбасу і відсутність поставок вугілля марки “антрацит” звідти – раз. Росія – ворог, війна у нас із ними. Можливо, поставки якісь з Росії і будуть, проте не у тій кількості, яка потрібна, явно не мільйони тон – це два. У Польщі можемо купувати  газове вугілля. Проте, як там ситуація з переобладнанням заточених під “антрацит” генераційних потужностей??? Встигнемо? Навряд, раз збираємося купувати у США. Залишається варіант із ПАР….

Між іншим, відомо, що за американське вугілля Україна вже платила. Минулого року воно йшло до нас по 112 доларів за тону. З ПАР раніше, за даними українських посадовців, купували вугілля менше, ніж за 100 доларів за тону. Але ПАР ми відкидаємо – будемо купувати американське вугілля. Тому, одразу виникає питання: хто платитиме?

Є два варіанти. Перший, адміністрація Трампа придумає щось, завдяки чому Україна платитиме менше. Різницю у вартості компенсують якимись економічними механізмами, дотаціями… Але, навіщо це США??? Америка – це не рядовий гравець. Вона диктує умови, слабші виконують. Можна довго говорити про “любих друзів”. Проте – за нашу міжнародну підтримку потрібно платити.

Другий варіант. Цілком можливо, що надання США Україні летальної зброї і буде цією компенсацією, а платити доведеться по повній. Українцям. І дуже скоро в платіжках побачимо нові суми. Звичайно, все буде подано під соусом “енергонезалежності від Росії і бойовиків”. І це буде правда. Проте, в країні, де лише у Києві мільярдні борги за комуналку, існують такі самі мільярдні борги держави за тими самими субсидіями і платити великі тарифи можуть собі дозволити дуже мало людей (серед тих, хто може, не завжди це роблять, як показують заборгованості в елітних будинках) така перспектива виглядає сумнівною. Банально – це глухий кут. Стосовно летальної зброї. Отримання вітається, втім, чомусь ніхто не задається питанням, де її будуть використовувати в умовах “Мінська” і нового законопроекту по Донбасу, який збираються прийняти. Де жодного військового вирішення питання Донбасу не стоїть – “Мінськ” наше все. І в нас, до речі, достатньо зброї йде на експорт….

Проте….Петро Порошенко “історично” відвідав Трампа у США, поговорив з ним. І це було подано як величезну перемогу. Сподіваємося, що Петро Порошенко захистить власних громадян. Якщо перемога виключно візит? Ок. Але це перемога не українців. Бо перемога – це результати. Якщо ж нам доведеться платити за щастя американських шахтарів, то виникає багато запитань. Бо нам, як то кажуть, своє робити. Країну підіймати. І перше запитання – чому американське, а не дешевше з того самого ПАР. І це, між іншим, може навіть президентства коштувати в майбутньому.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s