Всячина

Енергетичний острів. Чи загрожує відключення “ЛНР” від електрики обстрілами Щастя

Мій текст, опублікований на Depo.ua.

Україна припинила постачання електроенергії на окуповану територію з 25-го квітня. Згідно із повідомленням “Укренерго”, такі дії були вжиті через відсутність оплати за поставлену та спожиту на непідконтрольній території електрику. Борги оцінюються у 5 млрд. гривень. Також зупиняє роботу і “Попаснянський водоканал”.

Depo.ua вже писав про долю Луганська та “ЛНР” у зв’язку з відключенням електрики. Варто нагадати, що окуповані території зможуть замість української отримувати електрику з Росії. А от деякі населені пункти на підконтрольній Україні території навколо Трьохізбенки також можуть постраждати, бо для них необхідно будувати окрему лінію. Проте, у ВЦА, нібито, існує план як їх перепідключити.

Втім, існує досить велика загроза для всієї Луганської області – підконтрольних Україні територій, яка стосується Луганської ТЕС.

Як живиться Луганська область

Перед початком війни, навесні 2014-го року, в Донецькій і Луганській областях було шість ТЕС. У Донецькій області – це Зуївська ТЕС, Курахівська ТЕС, Слов’янська ТЕС, Старобешівська ТЕС та Вуглегірська ТЕС. У Луганській – Луганська ТЕС у Щасті.

15% сумарної встановленої потужності в Україні припадало якраз на всі ці шість ТЕС.

Влітку 2014-го, коли АТО було у розпалі, а ЗСУ у липні звільнили Слов’янськ і гнали бойовиків на всіх напрямках, на окупованій території залишилися Старобешівська та Зуївська ТЕС. Всі інші були під контролем України. Луганська ТЕС у Щасті постійно була під прицілом на лінії зіткнення. Із серпня 2014-го року вона працює автономно і не пов’язана з енергосистемою України. В серпні 2014-го була зруйнована остання з 12 ліній електропередач, які пов’язували Луганську ТЕС з Україною (всього пошкоджено було 12 з 24 існуючих ліній). Через бойові дії в Луганській області утворився енергоострів – єдиним джерелом енергії тут (сьогодні мова про підконтрольні Україні території) є Луганська ТЕС, яка, до того ж, залежна від антрациту з окупованих територій. Інший енергоострів – Старобешівська і Зуївська ТЕС (Донецька область), які під’єднані до енергосистеми Росії.

До останнього часу ТЕС у Щасті подавала енергію по обидві сторони лінії розмежування. Сьогодні вона забезпечує електрикою всю північ Луганської області. Південні регіони “ЛНР” ще з 2015-го року отримують електрику з Росії, а Старобешівська і Зуївська ТЕС в “ДНР” здатні забезпечити потреби населення . Втім, для роботи підприємств, включно із “націоналізованими”, потрібне залучення суттєвого російського ресурсу. Проте ватажок бойовиків Плотницький разом із його колегою із “ДНР” Захарченком запевняють, що в “Л-ДНР” все буде добре і російської електрики на всіх вистачить.

У зв’язку із планами відключення “ЛНР” від електроенергії було споруджено обвідну лінію Луганської ТЕС, що дало змогу відключити перетік енергії з ТЕС в бік окупованої території Луганської області. Варто також нагадати, що Станично-Луганський район у свою чергу припинив отримувати електроенергію по лініях з “ЛНР” на початку квітня цього року – введена в експлуатацію нова лінія “Плотина – Комишне” на підстанцію “Станично-Луганська”.

У чому полягає загроза

Місто Щастя і Луганська ТЕС фактично знаходяться під прицілом бойовиків. Їхні позиції розташовані на протилежному боці від Сіверського Донця, який є природною перешкодою, що розділяє ЗСУ та терористів. Влітку 2016-го був потужний обстріл міста, внаслідок якого постраждали житлові будинки. В 2014-му обстрілам піддавалася й Луганська ТЕС, коли велися запеклі бої за місто. Сьогодні, коли бойовики будуть незалежними від нашої електрики, у них розв’язуються руки.

З одного боку, все може вилитися в обстріл і руйнування Луганської ТЕС, що призведе до енергетичної кризи на підконтрольних Україні територіях області, які залишаться без електрики. Також досить важливий момент – це вугілля. Луганська ТЕС отримувала антрацит з окупованих територій. У березні “Укренерго” повідомляло, що запасів вугілля на Луганській ТЕС лишилося на 91 день роботи.

Згідно з даними, опублікованими на офіційному порталі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, станом на 18 квітня запаси вугілля антрацитної і газової груп на українських ТЕС склали близько 1 млн 856 тис. тонн.

Запасів антрацитового вугілля на Луганській ТЕС залишилося на 44 доби роботи. В Україні діє надзвичайний стан в енергетиці і триває торгівельна блокада Донбасу. Розглядається можливість імпорту антрацитового вугілля з США, проте питання досі розглядається і ще потрібно буде очікувати на доставку та на відвантаження вугілля, а це не один місяць.

Що буде з електрикою

Луганську ТЕС повертають до енергосистеми України. В 2015-му році розглядався варіант із відновленням ліній електропередач, велика кількість із яких розташовувалися на непідконтрольній території та в буферній зоні, щоб з’єднати Луганську ТЕС з енергосистемою. Саме тому питання Луганської ТЕС постало на Мінських переговорах. Станом на сьогодні існує гідне рішення. “Укренерго” в січні оголосило тендер на будівництво підстанції 500 кВ “Кремінська” із заходами ПЛ 500 кВ “Донбасько-Донська” та ПЛ 220 кВ “Кремінська-Ювілейна” (Кремінський і Попаснянський райони Луганської обл.), яка вирішить цю проблему. Він був завершений – остаточна вартість будівництва становитиме 1 млрд 60, 656 млн гривень. Переможцем виявилася “Київська енергетична будівельна компанія”. Фінансування будівництва підстанції передбачається за рахунок коштів тарифу “Укренерго”. Генпідрядник має виконати необхідні роботи протягом 2017-2018 рр. Наразі очікується, що восени, цілком можливо, вдасться під’єднати Луганську ТЕС до енергосистеми України.

За підрахунками “ДТЕК Східенерго”, підключення станції до енергосистеми дасть близько 1200 МВт, з яких 400 МВт йде на забезпечення електроенергією Луганської області.Будівництво підстанції дасть змогу Сєвєродонецькому об’єднанню “Азот” та Лисичанському нафтопереробному заводу працювати на повну потужність. З’єднання з енергосистемою має проходити через Вуглегірську ТЕС, що належить державному ПАТ “Центренерго”.

Які ще є загрози

Від каналу Сіверській Донець-Донбас, частина якого знаходиться на окупованій території і котрий обслуговує комунальне підприємство “Вода Донбасса”, залежить водопостачання Маріуполя. 70% води місто отримує з Південнодонбаського водогону від річки Сіверський Донець і 30% води – від Старо-Кримського водосховища на річці Кальчик.

У Маріуполі вже не раз були перебої з водою через пошкодження каналу внаслідок бойових дій. Враховуючи особливість забезпечення міста бойовики залишають за собою можливість “перекрити воду”. Втім, у місті є альтернативні варіанти. Наприклад, очищення джерел, яким займаються як місцеві жителі, так і “Зелений центр” компанії “Метінвест”. Всього таких шість у місті. Розглядався навіть варіант із будівництвом нового водогону від Дніпра, але його відразу відкинули через високу вартість. Також є технології з опріснення морської води.

Чим може відповісти Україна

Враховуючи те, що українська армія ще з осені 2016-го тримає у напівоблозі Докучаєвськ і має плацдарм до прориву на Старобешево, який здатна здійснити перша танкова бригада з “Булатами”, можна говорити про існування можливості плану Б. У випадку загрози роботі Луганської ТЕС українське командування цілком може піти на рішення і віддати наказ про наступ, який завершиться виходом ЗСУ до Старобешівської ТЕС, яка знаходиться під контролем бойовиків “ДНР”.

Окрім цього, Попаснянський водоканал, який 90% води перекачує на непідконтрольну Україні територію, включаючи Луганськ, також має надовго припинити роботу. І це сильна сторона України, своєрідний запобіжник від провокацій терористів, якщо рішення про відновлення його роботи таки буде прийняте.

В будь-якому разі,протриматися потрібно як мінімум до осені, коли Луганська ТЕС може бути під’єднана до енергосистеми України.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s