Футбол

Питання формату. Чому Прем’єр-ліга і в наступному сезоні буде “фуфлом”

Мій текст, опублікований на Depo.Сектор.

Прем’єр-ліга запропонувала клубам п’ять варіантів формату чемпіонату на наступний сезон. Нібито кожен покликаний підвищити цікавість до ліги, не дивлячись на те, що один із варіантів – зберегти сьогоднішній двоетапний з поділом на шістки. Проте, як це часто буває, немає жодного варіанту, який реально здатен щось змінити в українському болоті, яке сьогодні нецікаве людям. Середня відвідуваність останнього п’ятого туру – 2 965. Цей показник є шостим найгіршим у сезоні – менше ходили лише в 13-му (1771), 14-му (2 453), 16-му (2 260), 17-му (1 146) та 22-му (2 790) турах. А середня відвідуваність чемпіонату на сьогоднішній день – 4 129 глядачів. У сезоні 2015/2016 вона була 5 018 глядачів.

Не будемо про погане. Поговоримо про ще гірше – п’ять варіантів формату, які, на думку геніальних менеджерів УПЛ, на чолі з президентом Володимиром Генінсоном, мають покращити ситуацію. Команд, як ми вже знаємо, в наступному сезоні також буде 12. Ці варіанти першими опублікувала “Команда N1”.

Варіант 1. Залишити все як є. Перший етап – два кола і після цього поділ на шістки. У першій шістці боротьба за чемпіонство і єврокубки. У другій – за виживання. Вилітає дві команди. Очки після першого етапу зберігаються.

Варіант 2. Чемпіонат грають у три кола. Матимемо 33 тури. Дві команди вилітають.

Варіант 3. Як і в першому варіанті. Маємо перший етап у два кола і після цього поділ на шістки. Очки після першого етапу зберігаються. У першій шістці боротьба за чемпіонство і єврокубки. У другій – за виживання і теж за єврокубки – щоб підвищити мотивацію у другій шістці, її переможець, по завершенні другого етапу, гратиме плей-офф за Лігу Європи з п’ятою чи четвертою (залежно від розкладів) командою першої шістки, причому цей плей-офф гратиметься у два матчі. Тобто, матимемо випадок, коли на практиці сьома команда УПЛ може вийти до єврокубків.

Варіант 4. Все так само, як і в третьому варіанті по шістках і боротьбі за єврокубки з плей-офф. Але інша схема з пониженням у класі. 12-та команда вилітає в Першу лігу автоматично. 11-та команда УПЛ грає стиковий матч із другою командою Першої ліги, а 10-та команда УПЛ – з третьою командою Першої ліги (перші матчі на полі “першачків). Переможці – в еліті. Це варіант донецького “Шахтаря”.

Варіант 5. Найбільш інтригуючий. Перший етап змагань проводиться в два кола. Потім йде поділ на три четвірки (про це колись мріяв Мірча Луческу) з 1-го по 4-те, 5-го по 8-ме, з 9-го по 12-те місця. І грають у четвірках ще у два кола. Очки після першого етапу зберігаються.

Я навмисно виділив жирним в останньому варіанті речення про збереження очок після першого етапу. Тому що, саме через відсутність поділу очок на 2 після нього, УПЛ за будь-якого варіанту у 99% буде таким же шлаком, як і сьогодні. Більшість європейських чемпіонатів, які використовують схему з двома етапами (як сьогодні) користуються поділом очок після першого (Польща, Румунія, Бельгія та ін.) Ви самі порахуйте на реальному прикладі нинішнього сезону, коли померла інтрига у першій шістці. Ще задовго до завершення першого етапу, оскільки у другий етап команди увійшли без шансів на боротьбу за чемпіонство. “Шахтар” перед 23 туром (першим у другому етапі) випереджав “Динамо” на 14 очок – 60 проти 46. А “Зоря” – потенційний борець за “срібло” – відстала від “Динамо” на 8 очок – 46 проти 38. А тепер візьміть і поділіть очки на 2. У “Шахтаря” в другому етапі було б 30 очок, а у “Динамо” – 23 очки. Замість відриву у 14 очок отримуємо 7. Інтрига збільшується? Звичайно. У “Зорі” було б 19 очок – лише мінус 4 перед “Динамо”. У другій шістці, звичайно, була інтрига у боротьбі за виживання і без поділу, коли у другий етап “Карпати”, “Дніпро” і “Волинь” зайшли майже із рівними очковими здобутками – 12 – 10 – 10. Проте, з “Дніпра” не так давно знову зняли три очки за борги, а “Волинь” має величезні борги по зарплаті й існування двох клубів під питанням. Та й “Карпати” відірвалися – інтрига померла так і не народившись повноцінно.

Так от – в жодному із наведених п’яти варіантах поділу очок на 2 не передбачено. Якщо на цей сезон ідею з поділом очок забракувало “Динамо”, то на наступний цю схему вже ніхто не розглядає. Хоча це своєрідний запобіжник від сьогодення. Саме тому Варіант 1 і продовження гри у звичайні шістки виглядає як знущання.

Якщо говорити про Варіант 2, то немає жодних сумнівів, що він не підвищить цікавість до чемпіонату. Більше того – він у три кола. Чому умовний “Чорноморець” має грати проти умовної “Зорі”, наприклад, два матчі вдома і один у гостях? Така сама історія буде і в протистоянні “Динамо” з “Шахтарем”. І як визначатимуться господарі в третьому колі – жеребом? Найбільш дурний варіант із наявних. Гарантовані постійні скандали.

У Варіанті 3 незрозуміло, з якої такої радості 7 команда другої шістки буде битися за єврокубки з 5 чи 4-ю першої і мати шанс потрапити у Європу, а шоста команда першої шістки – не матиме. Такий же момент і в Варіанті 4, але він хоча б підвищить мотивацію команд з Першої ліги. Втім, не вирішить мотиваційні питання в самій УПЛ. Оскільки, єдиним мотиватором має стати плей-офф між першою командою другої шістки та 5 (чи 4-ю) командою першої.

Варіант 5 – це “гібрид”, який ніби дарує відчуття інтриги. Але, по-перше, у ньому просто необхідний поділ очок на два після першого етапу, щоб інтрига гарантовано була всюди. По-друге, у четвірці з 5-го по 8-ме місця, де боротьба триватиме за 5-те єврокубкове місце, може вийти так, що жодна команда в Лігу Європи не потрапить. Він мінімальний, але ніхто не гарантує, що через Кубок України жодна команда з третьої четвірки (9-те – 12-те місця) не виграє турнір. Якщо ж Кубок таки дістанеться аутсайдеру – п’ята команда пролітає повз Європу.

Звичайно, Варіант 5 – це хоча б щось і він може жити у випадку поділу очок на два після першого етапу. Втім, варто сказати про один важливий момент. Адекватних пропозицій від “мозку” УПЛ, яким має бути президент Генінсон, серед цих п’яти немає. І це сумно та смішно одночасно. Що така людина керує лігою. І виникає логічне запитання: “А навіщо він там і чи потрібна ця ліга як така?”. Але, схоже, клуби все влаштовує. А раз влаштовує, нехай і грають у нецікавий футбол для порожніх трибун ще рік. І спробують комусь з трансляторів продати власні матчі в наступному сезоні, коли телеканали двічі подумають, які поєдинки купувати, а які – ні.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s