війна

Росія готує для України морську блокаду

Мій текст, опублікований на Depo.ua.

Міністр оборони України Степан Полторак у “Фейсбуці” виклав інформацію про те, що літак АН-26 ЗСУ був обстріляний Росією у Чорному морі. Це сталося в морській економічній зоні України, у районі Одеського газового родовища з раніше захоплених Російською Федерацію бурових вишок. Росіяни використовували стрілецьку зброю – це означає, що літак здійснював політ на низькій висоті.

Здавалося б, у купі із Авдіївкою історія з літаком може стати вибуховим коктейлем, який не залишить іншого варіанту, як засудити Росію на міжнародному рівні, привернувши увагу США. Проте – не все так просто.

Історія із нахабністю Росії в Чорному морі після анексії Криму підіймалася ще у 2015-у році і періодично згадувалася, проте особливого ажіотажу чомусь не викликала у ЗМІ. Мова йде про встановлення відібраної раніше в України нафтовидобувної техніки за 55 кілометрів від острова Зміїний і за 100 кілометрів від узбережжя Одеської області.

У грудні 2016-го головний військовий прокурор України Анатолій Матіос розповів, що РФ незаконно використовує українські бурові вишки в Чорному морі.

“Військові прокурори фіксували той факт, що бурові платформи, які належать Україні (як встановило слідство військової прокуратури так звані вишки Кацуб) зусиллями росіян мають змінені навігаційні дані та незаконно використовуються під прапором РФ. На платформах знаходяться озброєні військові підрозділи збройних сил Росії”, – розповідав Матіос.

Згодом Міністерство закордонних справ України висловило обурення порушенням гарантованих Конвенцією ООН суверенних прав нашої країни в її територіальних водах і на континентальному шельфі. А в офіційній заяві Державної прикордонної служби України підкреслювали, що “кораблем Морської охорони Держприкордонслужби зафіксований факт грубого порушення норм міжнародного морського права та Закону України “Про виключну (морську) економічну зону України”.

Тоді дійсно була досить цікава історія. Вранці 15 грудня до плавучої бурової установки “Таврида” підійшов корабель прикордонної служби України. Його командир зажадав, щоб йому надали інформацію про склад екіпажу і мету знаходження бурової установки в цьому квадраті Чорного моря.

У відповідь ФСБ прийняла рішення терміново відправити в цей район сторожовий корабель, поставивши йому завдання: забезпечити безпеку бурової установки “Таврида”, а також захистити “економічні інтереси Російської Федерації”. Команді “Аметиста” було наказано зберігати підвищену пильність, оскільки, за даними прикордонної служби Росії, поблизу Одеського і Голіцинського газових родовищ знаходяться два корабля Військово-морських сил України.

Українська сторона вирішила йти юридичним шляхом. “Нафтогаз України” підготував позов за фактом захоплення окупаційною кримською владою двох сучасних нафтовидобувних платформ. Йдеться про самопідйомні плавучі бурові установки “Петро Годованець” і “Україна”. Також Печерський суд заарештував захоплені Росыэю бурові установки “Чорноморнафтогазу”.

14 грудня бурові установки силами “Чорноморнафтогазу” під російською військовою охороною відбуксували з району Одеського газового родовища ближче до узбережжя Криму. У ФСБ заявили, що це було зроблено “в зв’язку з підвищеною терористичною загрозою”. Проте, насправді над установками навис арешт через позов.

На тому місці, де стояли “Петро Годованець” і “Україна”, з’явилася нафтовидобувна платформа “Таврида”. Законність її установки в даному квадраті і перевіряв екіпаж українського корабля.

Що робить Росія у водах України

Росіяни банально віджимають Одеське газове родовище і цим автоматично оголошують територію своєю економічною зоною. Відокремлене Одеське родовище без підводних газопроводів Росії не потрібно. Воно поєднане газопроводом з Кримом через Голіцинське газоконденсатне родовище.

Москва повільно забирає морську територію навколо газових комунікацій, забезпечуючи військову охорону анексованого. Будь-які спроби опору, наприклад, якщо Україна розпочне військовим шляхом захищати свою морську економічну зону, будуть трактуватися Росією як “посягання на її територіальну цілісність”.

Подібними діями Росія хоче залишитиУкраїні перешийок між островом Зміїний та Одеським газовим родовищем для судноплавства і виходу до Босфору. Але по факту – це буде морська ізоляція, оскільки це унеможливить повноцінне проходження вантажних кораблів у сьогоднішніх обсягах.

Що може в даній ситуації зробити Україна

Тут є кілька варіантів розвитку подій. Перший – судитися, що по суті Україна, судячи за все, і планує робити. Але даний процес займатиме багато часу, так само, як з судовими позовами проти Росії у Міжнародний суд ООН щодо подій у Криму та на Донбасі, чи позови у суд Гааги.

Другий варіант – намагатися заручитися міжнародною підтримкою. Звертатися до США і союзників з проханням направити у Чорне море військові кораблі, щоб вони допомогли відновити контроль над територією. Враховуючи те, що даний варіант досі не був реалізований, він є неможливим, бо США не будуть йти на відкритий конфлікт з Росією.

Третій варіант – військовий. Але тут доведеться протистояти Чорноморському флоту, Іскандерам і військовій базі, у що Росія перетворила Крим.

Ситуація, насправді, дуже сумна. Оскільки морська блокада, сценарій якої реалізує Росія, може вдарити по роботі наших портів на Одещині і Миколаївщині та економіці в цілому. У зв’язці з останніми подіями в Авдіївці, консервацією коксохіма, що вдарить по Азовсталі,Запоріжсталі та заводу імені Ілліча і виллється у мільярдну дірку в бюджеті, даний крок виглядає економічною війною проти нашої держави.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s