Футбол

“Стратегія-2030” від ФФУ і менталітет “совка”

Починається війна із хамським “совком” у футболі. Ніби немає нічого поганого у Стратегії з розвитку футболу в Україні “2030”, яку презентувала ФФУ. Написано все гарно, навіть логічно. Свого роду європейський підхід. Але поки на папері. Знали ми вже приклади паперових реформ – у нашій країні вони ледь не всюди. Але надія ж є, правда?

У “Стратегії-2030” починаємо з ревізії інфраструктури і її покращення, завод он буде по виробництву штучного покриття.

Паралельно готуємо нових тренерів, нові навчально-методичні програми пишемо, можливість навчання онлайн запускаємо і залучаємо іноземців до підготовки фахівців, формуємо єдину філософію футболу. Ліцензія для тренерів має стати доступною.

Має бути впроваджена єдина футбольна інформаційно-аналітична система “Інфранет”. З її допомогою у ФФУ зможуть налагодити швидкий доступ до всіх футбольних баз даних, відстежувати показники успішності роботи різних підрозділів, оперативно виправляти помилки та таке інше… Навчально-тренувальні центри в регіонах, а також нарешті навчально-тренувальна база національної збірної. Система оцінювання роботи регіональних федерацій. Створення Інституту футболу і філіалів у профільних ВНЗ… Та довго можна говорити про цю Стратегію.

Єдине, що мене справді зацікавило з усього цього – це система підготовких юних гравців. Досить довго особисто пробивав лобом стіну кажучи деяким тренерам, доводячи і пишучи про те, що результат на дитячому рівні, за бельгійським і європейським прикладом, не має бути головним. Виключно розвиток індивідуальних якостей.

У “Стратегії-2030” ставиться мета формування загальної системи підготовки юних гравців. Спортивний результат до 12 років не матиме значення. Поряд з тим мають розроблятися нові програми підготовки на основі наукових досліджень.

Все це, безперечно, правильно і красиво. Але для реалізації плану потрібні кадри. Скільки років піде на те, щоб навчити дійсно якісних менеджерів та тренерів і коли вони почнуть працювати? Чи можливо перевиховати нинішніх? Так, їх ніби мають вчити в тому числі іноземці за допомогою різного роду програм, курсів, зокрема від УЄФА. Проте – все це стосується як тренерів ТОП-академій (“Динамо”, “Шахтар”) так і звичайних шкіл десь у забитих містечках. Який вплив матиме ФФУ на академії професійних клубів, якщо там, наприклад, будуть і надалі ставити результат “понад усе”, як це робить Олександр Іщенко, що очолює динамівську академію? Що вдіє ФФУ? А нічого. Так само не зможе перевиховати тренерів академій, якщо ті не захочуть цього, бо такий підхід суперечитиме філософії клубів – їхніх роботодавців. Доведеться домовлятися і якось знаходити компроміси, зацікавити всіх, від умовного Слободяна до Ахметова, Суркіса і Коломойського.

Науковий центр, який має проводити дослідження, ще потрібно побудувати. Нібито все вже і домовлено, існує проект. Будівля буде поруч з Будинком футболу.

Чи готові ментально тренери, функціонери до змін? Якщо чесно, дуже слабо віриться в це. Особливо, якщо подивитися на деяких кабінетних щурів з ФФУ і клубів, включно із ТОП, які досі мислять совковими категоріями “домовленостей”. Наприклад, президентом ДЮФЛ досі значиться екс-регіонал Віталій Борт. Як його реформувати? Він же за дитячо-юнацький футбол відповідає. І таких купа. Чи буде системна і кадрова реформа в самій ФФУ?

Хто втілюватиме у життя “Стратегію-2030”? Створений Комітет стратегічного розвитку очолив Павелко…

Але, на жаль, важко сьогодні побачити достатню кількість необхідних менеджерів для цього. Залишається сподіватися, що вони народяться і проростуть найближчим часом, як квіти, що поливатимуться водою європейських освітніх програм. Більше того, досить часто спостерігаю за матчами ДЮФЛ U-14 і старшими, а також матчами діток 7-річного і 10-11 річного віку. Не тільки за тренерами, які можуть і матюкнути за неточний удар по воротах, але і батьками. Їм, батькам, важливий результат, завжди… Навіть тоді, коли малим по 7 років. Вони стоять біля паркану бази “Динамо” на Нивках, і керують власними дітьми, з криком, коли зробив не те, що їм хочеться – віддав пас не туди. Вони ментально не готові до реформ, бо досі у хамському “совку”. Здається, як і певні футбольні чиновники і тренери, котрим зручно у нинішній системі. Побачимо, що з цього буде. Років за 14…

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s