Історії · Україна

25 років Біловезьким угодам. Чому всі забули, як Путін розвалював СРСР

25 років тому у Біловезькій пущі два президенти – Кравчук та Єльцин, а також голова парламенту Білорусі Шушкевич по суті поставили хрест на існуванні СРСР, кинувши Горбачова з ідеєю реформованого “совка” під назвою ССГ і завершивши його політичну кар’єру.

Кравчук досі говорить, що тоді він не мав іншого виходу через український референдум, 1 грудня, на якому проголосували за незалежність. Горбачов же вважає, що Україна та Росія свідомо розвалили Союз не розуміючи, що виключно його політичні рішення – від гласності до економічної і зовнішньої політики – дозволили республікам вийти за рамки, обравши незалежність. Можна довго говорити про Кравчука, що український осередок компартії банально незалежністю вийшов з під контролю московських. А ще є маловідомі факти про конфлікти з луганськими комуністами, а також донецькими, які вже тоді не дуже підтримували такий рух, вимагаючи для себе більших повноважень у незалежній країні. Все це є в архівав, включно із місцевою пресою тих часів.

Проте, є значно цікавіша тема – чомусь сьогодні багато хто забуває про роль Путіна у серпневому путчі, у боротьбі проти ГКЧП. І що він, Путін, якраз дуже сильно був проти “путчистів”, котрі виступали за збереження СРСР. Сьогодні ж Путін є ледь не уособленням всього ностальгічно-радянського.

“Хто не шкодує про розпад СРСР, у того немає серця. А у того, хто хоче його відновлення в колишньому вигляді, у того немає голови “, – говорив одного разу нинішній президент Росії.

А тоді, в 1991 році, він таємно працював над розвалом “совка”.

В серпні 1991-го, у часи путчу, Володимир Путін, будучи головою комітету із зовнішніх зв’язків мерії Ленінграда і одночасно близьким соратником першого демократично обраного мера міста, одного з лідерів Міжрегіональної депутатської групи Анатолія Собчака, боровся з ГКЧП. З тими людьми, які намагалися зберегти Союз. У той час Путін, схоже за все, зберегти радянську машину не хотів. Бо в ній йому було б важче просунутися вгору по лінії КДБ-політики…

20 серпня в Ленінграді вдалося організувати 200-тисячну демонстрацію на підтримку Єльцина і проти ГКЧП. І саме у цей день, вранці, Володимир Путін терміново прибув до міста із відпустки з Прибалтики. Чи міг відбутися такий мітинг, якби йому хотіли завадити у місцевому КДБ? Звичайно, що ні. Хто міг “порішати” справи зі спецслужбою? Ймовірно, що саме Путін і домовлявся з колегами з Ленінградського КДБ про те, щоб проти демонстрантів не застосовували силу. Навіть є спогади історика Валерія Снєгирьова, який розповідав, як Путін особисто збирав мітинг за вказівкою Собчака. Між іншим, за свідченнями вдови Анатолія Собчака Людмили Нарусової, нинішній прем’єр і колега Путіна Дмитро Медведєв  множив на “ротапринті” листівки проти ГКЧП і сам розклеював їх на стінах будинків.

Можливо, саме тому Путін через багато років так швидко розігнав демонстрацію на Болотній. Бо з тих часів знав, що їх потрібно тушити в зародку.

Сьогодні на Росії створена система, де за СРСР ностальгують прості люди і для показухи влада, яка цілком живе і користується капіталістичними цінностями. Але цим людям дуже рідко нагадують про події путчу, а також про Біловезькі угоди. Бо так чи інакше у пам’яті деяких людей може виплисти спогад, що сам Путін, який сьогодні так “ностальгує” за Союзом, працював над його розвалом.

А Горбачову великий респект. Він в тому числі подарував нам Незалежну Україну своєю недалекоглядністю. Людині зараз 85 років. Цілком міг бути сьогодні Генсеком, якби не почав гратися у демократію. На щастя, почав.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s