Історії

Плоди Чорнобиля. Що за ягоди з Полісся налякали професора Мерілендського Університету

Нещодавно прочитав досить цікаву статтю професора історії з Мерілендського Університету Кейт Браун із назвою “Врожай Чорнобиля”. В акурат до того, як нова арка накрила собою четвертий енергоблок ЧАЕС.

У статті авторка розповідає про українські ягоди, які вирощують на Поліссі і експортують у Європу як органічні. Проте, Кейт Браун стверджує, що органічні ягоди з України забруднені радіацією після Чорнобильської катастрофи. Для підтвердження своїх слів Браун вирушила у Рівненську область, де поговорила із збирачами ягід та грибів, які отримують по $25 на день, а також дозиметром виміряла рівень радіації деяких ягід і він показав 3000 мікрорентген. Головний посил Браун – Європі потрібна дискусія щодо здоров’я та української продукції, стосовно Чорнобиля і термінів розпаду ізотопів, а також загроз і наслідків від експорту ягід, грибів та органічної продукції з України, де вона росте у забрудненому радіацією грунті.

Зазначимо, що у Європі і справді бум на українські ягоди. Наша країна є одним із найбільших експортерів лохини та чорниці до Європи. Мова йде про заморожені ягоди. Ось табличка з обсягами.

dmmdmdmdm

У 2015 році Україна експортувала 1,300 тон свіжих ягід і 17,251 заморожених.

У Європу вони йдуть як органічні. І обсяги зростають постійно, оскільки західні країни вже вичерпали власні ліміти по виробництву. У них просто не залишилося землі, на якій можна вирощувати екологічно чисті ягоди. Тому зростаючий попит вони можуть задовольняти тільки за рахунок інших країн. Також українські ягоди смачніші за європейські. Той самий сорт, вирощений в Європі, програє нашому аналогу через якість грунтів і клімат.

Так от, професор Мерілендського Університету занепокоєна, що через те, що Європа закриває очі на проблему радіоактивного забруднення наших ягід і видає їх за органіку. Ці ягоди, що проходять під стандарти ЄС, за словами Браун, можуть наражати європейців на небезпеку. І їхній вплив на здоров’я необхідно досліджувати, мовляв, “хоч експорт ягід і допомагає жителям вижити, але це занадто велика ціна за загрози”.

Хочу сказати, що в Україні теж ледь не щороку в ЗМІ відбуваються дискусії щодо ягід із Чорнобиля та забруднених регіонів, які “фонять” на ринках. Слід зазначити, що Полісся, про яке розповідає Браун, дійсно забруднене.  Рівненська область навіть не входить в зону відчуження, але там високий рівень не зовнішньої, а внутрішньої радіації. Йдеться про забруднену радіацією землю через що плоди також будуть “фонити”.

Проте, з 1996 року міжнородні агенції сприяли розвитку сільського господарства на Поліссі. В основному це стосувалося скотоводства.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міжнародного агентства з атомної енергії стверджують, рівень радіації на Поліссі занадто низький, щоб заподіяти шкоду здоров’ю.

Кейт Браун закликає задуматися над тим, що радіація стає частиною нашого життя і з цим потрібно щось робити, проте люди звикають до усього, наводячи слова Галини, що збирає ягоди: “так, Чорнобиль. Проте все це – наше, рідне”.

Сама наявність таких публікацій у Західних джерелах – звичайно, правильна річ. Проте, через такі публікації формується враження про нашу країну – заражену радіацією, яка несе загрозу. Дуже шкода, але нічого, мабуть, з цим не зробиш.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s