Освіта

Стати студентом Стенфорда у Києві. Як це робиться і де наша онлайн-освіта

Не дивлячись на те, що освіта онлайн – явище далеко не нове і різного типу онлайн-курси та тренінги набирали популярності в Україні ще 3-4 роки тому, можливостей отримати дійсно професійну освіту онлайн в нашій країні, отримавши відповідні сертифікати, сьогодні обмаль.

Нещодавно я став слухачем курсів Стенфордського та Принстонського університетів. В університеті Принстона, що входить до Ліги плюща, обрав курс “Парадокси війни”, який читає професор соціології  Miguel Centeno. Слухачем став виключно через професійну цікавість. Курс ставить за мету надати грунт для розуміння того, що війна – це не тільки лихо, але і прогрес. Вона дає імпульс для народження соціальних інститутів. Також слухачі зможуть дізнатися про природу війни з економічної та історичної точки зору.

У Стенфорді вирішив отримати Сертифікат “Strategic Decision and Risk Management”. Для цього необхідно пройти два обов’язкових курси та обрати чотири з 13 довільних. Навчання складається із відео-лекцій, матеріалів, які надсилаються тобі на пошту і завдань. Наприкінці кожного курсу здається екзамен.

kmdkfdkm34.png

Загалом доступних курсів у Стенфорді є дуже багато. Ознайомитися можна тут.

Коли будуть пройдені всі курси і здані екзамени, слухач отримує сертифікат, на який обов’язково звертатимуть увагу при працевлаштуванні західні та європейські компанії. Щодо України – за логікою сертифікат Стенфорда не може не давати тобі бонусів, але в нас країна чудес, тому тут можливо все. У нас балом ледь не всюди править блат. А трудяги потрібні лише для того, щоб кораблі, насичені блатом, не потонули в морі цієї недолугої системи “панібратства”.

Звичайно, із самого початку я хотів знайти щось подібне в Україні на сторінках наших “вишів”. На сайті КНУ ім. Тараса Шевченка, випускником якого є сам (факультет соціології), знайшов сайт, що знаходиться на стадії розробки.

kmdkfdkm23.png

Могилянка, ЛНУ ім. Франка, Харківський ім. Каразіна – на жаль, на жаль. У київському КПІ детально розповідається про дистанційну освіту, але на самому сайті онлайн-курсів не знайшов. Хоча, насправді в Україні створювався проект – Prometheus. Це масові безкоштовні онлайн-курси. База, на жаль, давно не оновлювалася, але і сьогодні можна отримати знання з програмування, історії України, фінансового менеджменту, аналізу даних від викладачів, в тому числі КПІ та КНУ ім. Шевченка. Навіть сертифікати видають. Самі ж “виші”, на жаль, суттєво пасуть задніх в плані онлайн-освіти навіть у порівнянні з російським МГУ, де все вже набагато краще розвинулося.

І даний момент дуже дивує. Оскільки, освіта – це бізнес. Університети могли б отримувати певний прибуток від цього, бо у сучасному ритмі життя часу на те, щоб бути строго прив’язаним до графіку “вишу” із лекціями та семінарами досить важко, якщо ти не щойно школу завершив. А людей, котрі шукають додаткових знань і прагнуть здобути ще одну професію вже після 20-30 років вистачає. У них мало часу, але вони мають гроші і готові платити за освіту, яка даватиме можливість здобувати знання не відходячи від свого домашнього комп’ютера протягом 24 годин на добу.

Я поставив просте запитання “чому”, адресоване моєму знайомому викладачу психології у КНУ ім. Тараса Шевченка. У відповідь почув таке банальне “немає матеріально-технічної бази і зацікавлених людей”. Дійсно, навіщо, правда ж?

Курси, що сьогодні існують в Україні, суттєво програють Стенфордським та Принстонським, з якими я можу порівнювати. Мені скажуть “ну, чувак, ти і порівняв – нічого дивного”. І будуть праві, проте все одно варто прагнути до чогось більшого.

По-перше, “виші”, до освіти яких маю честь доторкнутися сьогодні, мають нестандартний підхід до навчання і роботи зі студентами, якого дотримуються викладачі. Рівень дискусії, завдань, а також креативності дисциплін важко передати словами – нічого подібного за 6 років моєї освіти в “Шеві” і близько не бачив. Недарма випускники Стенфорда ставали засновниками відомих IT-компаній (Hewlett-Packard, Nike, Sun Microsystems, Yahoo!).

Ми живемо в прекрасний час, коли людина із далекої країни може доторкнутися до знань найкращих університетів світу. В онлайн-освіті є свої недоліки. Звичайний студент під час лекції має можливість реального діалогу з викладачем, слухач онлайн може ставити питання викладачу на форумі курсу, писати на пошту. Раз на тиждень викладач влаштовує онлайн-дискусії зі слухачами. Проте, є і суттєва перевага – онлайн-лекцію можна слухати хоч кілька разів поспіль.

zzzzzza

Дуже шкода, що українські “виші” настільки пасуть задніх у напрямку онлайн-освіти. Ще тоді, коли я навчався (2006-2012), було видно, що балом правлять “неосовки”. Люди, які їздять на міжнародні конференції чисто “побухать”. Більше того, серед викладачів, принаймні на моєму факультеті, майже не було лідерів. Окрім однієї – Марини Соболевської, яка користувалася повагою у студентів, оскільки використовувала сучасні підходи під час лекцій та семінарів. В основному ж навіть у такому класному “виші”, яким вважається КНУ ім. Тараса Шевченка (вважається тими, хто у ньому не вчився і не в курсі внутрішньої кухні) на факультеті соціології переважна більшість викладачів були далеко не лідерами і навряд чи могли навчити людину досягати успіху в дорослому житті. В кінцевому випадку, навіть досконалому володінню статистичними програмами та теорією студенти, котрі бажали залишитися у професії, навчалися виключно на практиці у компаніях, в котрі самі і влаштовувалися. Єдиним плюсом був обмін – студенти мали змогу їхати за кордон.

А у цей час в кращих “вишах” Європи та світу викладати приходять Топ-менеджери, передові науковці, вчені, дослідники, фінансисти – професіонали. Наші ж світлі уми досі не спромоглися створити базу для онлайн-освіти у передових “вишах” країни і продовжують проїдати державні кошти, не кажучи вже про тих викладачів, що беруть хабарі за оцінки.

kmdkfdkm4

 

 

 

Advertisements

One thought on “Стати студентом Стенфорда у Києві. Як це робиться і де наша онлайн-освіта

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s