Україна

Чому прекрасний Дністер висихає

Нещодавно вдалося відвідати Хотинську фортецю. Все чудово, гарно, але негативно вразив один момент. Річка Дністер, яка є третьою за довжиною в Україні (1 362 км) і дев’ятою в Європі, пересихає.

Покажу невеличку ілюстрацію. Ось це фотографії Хотинської фортеці, зроблені в 2009 році. На цьому фото видно Дністер.

12917372

Ось так тут було у гарні часи, років з вісім тому.

fullsize

А ось це останні, зроблені мною фото, 2016 рік.

14457411_1221738934555653_9077754161772149896_n

14494725_1221738901222323_9028212047878645958_n

Досить сумна картина. Вода добряче відступила від берега. Десятки метрів дна оголені.

На перший погляд здається, що з таким темпом Дністер за кілька років взагалі може перетворитися у кількаметрову річечку у ширину. Вирішив дізнатися трошки інформації. Списався зі знайомим екологом. Він розповів дещо цікаве про дану ситуацію. По-перше, про пересихання Дністра б’ють на сполох вже не перший рік. Ще п’ять років тому екологи говорили, мовляв з Дністровського водосховища навмисно не скидається вода. Рік тому ситуацією на Дністрі занепокоїлися в Молдові. Там теж казали про історично низький рівень води у Дністрі (8,4 м) і низькі обсяги скидання води з водосховища.

В українському Мінекології тоді детально описали ситуацію. Як повідомляли у відомстві, “у березні-квітні об’єм води, що надійшов у Дністровське водосховище, становив лише 42% норми через незначні запаси снігу в Карпатах і низьку водність притоків Дністра”.

За словами мого знайомого еколога Сергія Кушенка з Чернівців, влітку 2015 і 2016 років був тривалий період сухої та жаркої погоди. Крім спекотного літа вплив на зменшення водності водойм справили кліматичні фактори, що діяли ще протягом осені-зими 2014, а потім і 2015 року.

“Спостерігався стійкий дефіцит опадів у жовтні 2015-го, у жовтні-листопаді 2014-го. Це призвело до того, що у всіх річкових басейнах водність становила 40-60% від норми”, – сказав мені Сергій.

Дністер, витік якого знаходиться біля села Вовче, Турківського району у Карпатах, дуже залежний від танення снігів і, відповідно, від кількості зимових опадів. У Гідрометцентрі повідомляли, що зима 2014-2015-го року їх принесла мало, тому річка не змогла відновити баланс.

Взимку 2015-2016-го ситуація була кращою, але через літню засуху водність “Дністра” ледь становить 50% від норми.

За словами Сергія, у людей по селах, що знаходяться близько до Дністра, у криницях пропадає вода, а окрім вищезазначених факторів впливає на стан річки вирубка лісів, що спричиняє зміни клімату. Не варто забувати, що притока Дністра річка Тлумачик пересохла повністю.

Окрім цього досить сильно вплинув на ситуацію запуск Дністровською ГАЕС третього гідроагрегату, що дозволив економити газ, вугілля і мазут на ГЕС.

Щоб було зрозуміло, ГАЕС працює закачуючи воду з Дністра і для цього використовує надлишки електроенергії, виробленої атомними станціями вночі. Потім, коли є необхідність або пікові навантаження на мережу, вода через турбіни зливається назад в Дністер, виробляючи електрику.

Сам Дністровський енергетичний комплекс окрім Дністровської ГАЕС складається з ГЕС у Новодністровську, Чернівецької області і ГЕС в селі Нагоряни, Вінницької області.

Проект Дністровської ГАЕС передбачає встановлення 7 однотипних гідроагрегатів…

Що буде далі з Дністром? Мій знайомий еколог каже, що найбільш холодна і сніжна зима, котру прогнозують синоптики у цьому році, покращить ситуацію. Але людський фактор в цілому продовжить вбивати річку.

Дністровська ГАЕС

staticmap

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s