Україна

Українізація “Фіксиками”. Як це працює

Побачив на YouTube перекладені на українську мову серії мільтфільму “Фіксики”. Я думаю, що не тільки батьки знають, наскільки це класний розвиваючий мультик, хоч і російський. Діти дійсно його дуже люблять. Як батько можу це підтвердити. Оскільки, так чи інакше, дитина після рочку вже починає сприймати перші мультфільми. Більшість батьків вважають, що займати дитячий час потрібно виключно розвиваючими іграми, книжечками та біганиною по вулиці.

Але, так чи інакше, під час обіду чи вечері, а також просто вдень, дитина дивиться мультфільми. Найбільше увагу однорічна дитинка в нас концентрує на двох мультфільмах: “Tiny Love” та “Фіксики”. По телеканалу “Піксель”, де показують “Фіксики”, мультфільми крутять російською. Воно і не дивно. “Піксель” – це канал групи Inter Media Group Фірташа-Льовочкіна і Ко.

На YouTube до останнього часу вдавалося знайти ці мультики також виключно російською, Tiny Love ще й англійською. Але ось на цьому каналі переклали трошки серій українською. Варто сказати, що гарний переклад.

Тепер про те, чому це важливо. Так чи інакше, держава та люди мають бути зацікавлені в тому, щоб дитина і її батьки мали вибір і робили його на користь української озвучки. Більше того, для держави, якщо вона постійно говорить про пріоритет української мови, має бути дуже важливо, щоб якомога більше популярного контенту, особливо дитячого, перекладалося на українську. Бо мова – це фундаментальна складова у вихованні майбутнього покоління, а її культурологічна функція відіграє важливу роль у житті будь-якої нації. Тому контент для дітей закладає фундамент майбутнього. Є соціологічне дослідження Центру Разумкова. Досить стареньке, 2006-го року, але показове.

Респондентам задавали запитання: “Що найбільшою мірою визначає вибір мови, якою Ви розмовляєте?” І ось результати за регіональним розподілом.

%d0%bc%d0%be%d0%b2%d0%b0-1

Ми бачимо, що всюди домінує категорія “Цією мовою я розмовляю з дитинства”. І окрім мови батьків, книжок, оточення, школи, важливу роль у виборі мови, якою дитина спілкується з дитинства, відіграє контент – ті самі мультики. Не основну роль, але таки відіграє.

Тепер про сам україномовний контент. На початку вересня Петро Порошенко говорив про це: “Два тижні тому я передав привіт власникам деяких телеканалів через низьку частку української мови. Сподіваюся, що телевізійна індустрія відреагує на це раніше, ніж ви приймете відповідні закони. Тим більше, що ми жодним чином не робимо замах на право телеканалів віщати російською та іншими мовами для задоволення потреб усіх громадян України”, – сказав він.

У липні 2016-го Держкомітет телебачення і радіомовлення України звернувся до Мінкульту України з пропозицією змінити законодавство країни в частині зменшення частки мовлення російською мовою в інформаційному просторі. У 2015 році Рада прийняла закон про визначення поняття передач європейського виробництва, які повинні займати 70% тижневого ефіру українських телеканалів, при цьому передачі російського виробництва не допускаються в ефір. Ну і варто нагадати, що Верховна Рада України внесла зміни до закону “Про кінематографію”, заборонивши демонстрацію російських фільмів, знятих після 1 січня 2014 року.

Так чи інакше, все більше контенту ставатиме україномовним. Звичайно, вже сьогодні на YouTube можна знайти українські розвиваючі мультики. Але за якістю вони поступаються популярним вищезгаданим мультфільмам. І поки в Україні не вміють або банально не вистачає грошей на те, щоб зрівнятися з “Фіксиками” і Tiny Love власним продуктом, потрібно хоча б перекладати іноземні на українську. А зацікавити до перегляду саме українською дуже просто – цей переклад реально більш приємний і класний.

P.S. Приклад Латвії. У 2010 році комісія сейму Латвії з прав людини схвалила поправки до закону про електронні ЗМІ. Вони передбачали, що телеканали, які мають статус національних, тобто ті, які входять в безкоштовний пакет телебачення, 65% ефірного часу повинні вести мовлення державною мовою.

Ну і ще цікава графічка про Україну.

%d0%bc%d0%be%d0%b2%d0%b0-2

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s