Україна

Про перепис населення від Кабміну, Донбас і Крим

Сьогодні Кабмін прийняв досить цікаву постанову – про створення міжвідомчої робочої групи з питань науково обґрунтованого оцінювання демографічного розвитку України. Якщо коротше – нас чекає перепис населення.

Останній був у 2001-у році і тоді нас виявилося понад 48 мільйонів українців. За світовою практикою і згідно рекомендацій ООН переписи населення проводяться раз на 10 років і ми трошки затягнули.

Хочу зазначити, що розмови про перепис населення періодично народжувалися ще за Януковича. Але грошей бракувало. Востаннє планували провести Всеукраїнський перепис населення у 2012-у році. Відповідне рішення уряду навіть приймалося в 2010-у. Але тоді в ЗМІ мусолилися суми в 1 млрд гривень. Стільки, мовляв, коштуватиме перепис за стандартами ООН. Дещо скромніші суми озвучували у Державній службі статистики України – 110 млн гривень.

Говорили, балакали – сіли, та й заплакали. Перепис почали переносити із року в рік, згодом була Революція Гідності, анексія Криму, почалася війна на Донбасі, стало якось не до того. У 2015-у році сказали, що перепис населення пройде в 2020-у.

Нещодавно цю тему знову “народили”. І, хоча нічого поганого насправді у ній немає, швидше, навпаки, переписи проводять для того, щоб отримати відомості про чисельність, склад і розміщення населення, необхідні для організації економічного життя країни і його наукового вивчення, наразі існують певні моменти, які трошки дивують.

Ці моменти банальні – Крим і окупований шматок Донбасу. Ми не визнаємо анексію Криму, вважаємо півострів територією України. Те саме з Донецьком, Луганськом і окупованими територіями Донбасу. Як там проводити перепис? Якщо ніяк, то ми не отримаємо повну картину за результатами перепису. Бо людей на цих територіях ми вважаємо українцями, але фізично отримати дані про кількість міського, сільського населення, та, наприклад, про мову, яку вважають рідною, ми не зможемо. Звідси постає питання: чи є сенс проводити перепис населення до моменту деокупації територій?

По-перше, перепис потрібно провести хоча б для того, щоб дізнатися точну кількість переселенців з Криму і Донбасу, а також їхній мовний та національний склади, як вони влаштувалися на неокупованій частині України. Ну і загалом дослідити по цих та інших критеріях все населення неокупованої частини держави (кількість міського, сільського населення, кількість людей з Вищою і середньою освітою, без освіти, наявні засоби до існування, професії та купа інших). Багато даних варто порівняти з переписом 2001-го року. Цим вже займатимуться соціологи та інші аналітики.

По-друге, держава має знати чисельність і склад населення. Оскільки відсутність такої інформації в умовах війни несе певну загрозу – невідомий мобілізаційний потенціал.

По-третє, перепис населення, його результати, можна буде використовувати для певних політичних технологій, роботі з виборцями у регіонах, фіксування тем, на яких можна зіграти, відштовхуючись від мовних до економічних моментів. Але це вже плюс, швидше, виключно для політиків.

Як вже було сказано, перепис не вдасться найближчим часом провести в Криму і окупованому Донбасі. І саме тому мешканцям цих регіонів дуже легко буде вбити в голову з подачі відомо яких ЗМІ, що Україна не вважає їх українцями. Мовляв, вони не потрібні.

Насправді, буде дуже цікаво дізнатися про інструментарій перепису населення. Але особисто я вважаю, що на даному етапі, тоді, коли бюджет армії на 2017-й рік планується ледь-ледь на рівні критичного – 62 млрд гривень, що таки вже краще за 55,6 млрд цьогорічних (насправді зараз отримано лише 50 млрд станом на серпень), коли існує купа інших проблем із політикою українізації на Донбасі та в цілому (для прикладу телевежу на горі Карачун під Слов’янськом 2 роки відновити не можуть, і люди дивляться сепарські канали), із дорогим задоволенням як перепис можна було б і зачекати. Оскільки, коли Донбас і Крим будуть деокуповані, доведеться проводити новий. Хоча, можливо, нагорі щось знають, тому і проводять зараз із розрахунку того, що у найближчі 10 років Крим і Донбас не будуть повернуті? Сподіваюся, що ні.

А поки що зачекаємо.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s