Футбол

Україна проти Косово. Чи варто нам визнати Республіку

Матч України з Косово у відборі ЧС-2018, який має пройти 9-го жовтня, стає справжньою проблемою. Нагадаю, що у травні Косово стало членом ФІФА, а в червні було включено до групи I відбору, в якій грає Україна. І при цьому ми єдина команда з цієї групи, держава якої не визнає незалежність Косово. Фіни, ісландці, турки, хорвати – всі визнали. Україні ж дуже часто закидали, що ми “братаємося” з росіянами і підігруємо їм, тому в 2008 році і до цих пір не визнаємо Косово. У той час, як США та майже всі країни ЄС це зробили. Варто нагадати, що навіть якщо і брати країни ЄС, то там є такі як Іспанія, Румунія, Словаччина, котрі досі не визнали незалежність Косово і спокійно собі живуть.

Проте останнім часом галас навколо Косово набув нової сили. І пов’язаний він із футболом. Оскільки, збірній потрібно десь грати з косоварами. МЗС же рекомендував ФФУ не приймати збірну невизнаної республіки в Україні. Федерація відразу почала говорити про матч на нейтральному полі і вже за наявною інформацію навіть визначилась із місцем проведення – Болгарія.

Але також є інформація, що ФІФА готується до того, щоб заборонити Україні грати із Косово на нейтральних полях. І ось в цьому випадку ФІФА буде діяти цілком правильно. Я поясню чому.

По-перше – є Статут ФІФА, в якому сказано про невтручання держави у справи футбольної асоціації. Справа в тому, що Косово не визнає держава. Але Статут ФІФА – це футбольна конституція. Косово і Україна – рівноправні члени ФІФА. Українська асоціація, себто ФФУ, не говорила про не визнання Косово (і не могла цього зробити), а значить грати мають в Україні і в Косово відповідно. Будь-що інше, рекомендації МЗС, небажання митників пропускати косоварів – це все може бути розцінене як втручання держави у справи асоціації. Може бути штраф, дискваліфікація чи щось погане для нас.

40th Ordinary UEFA Congress in Budapest

По-друге, із чого взагалі починалося вирішення питання з Косово. Пригадуєте чи ні? Я нагадаю. Замість того, щоб напряму говорити з ФІФА, президент ФФУ Павелко пішов у МЗС. Потім ФІФА, звичайно ж, повідомили, бо інакше вони навряд чи б щось планували зараз у плані заборони. Які аргументи могла навести ФФУ ? Лише казати ФІФА, що держава не визнала Косово, МЗС каже не грати, тому ми хочемо грати десь за межами. ФІФА дивиться у статут про який я говорив вище, і готує рішення про заборону матчів на нейтральній території. Якщо ФІФА дійсно заборонить нам грати у Болгарії, це лише підтвердить, що впливу у президента ФФУ Павелка в міжнародному футболі взагалі немає. Але воно і не дивно.

З іншої сторони, наша баскетбольна збірна та гандбольна “Галичанка” грали собі проти Косово на їх території без цих заморочок і особливого галасу немає. А футбол перетворили у щось таке… Правда, воно і ясно – футбол = масовості.

Проте, вся ця історія дала старт новій дискусії у “Фейсбуці” та пресі – чи маємо ми визнати Косово. Скептики вважають, що визнання Косово запустить старт визнанню “Л-ДНР”. Оптимісти кивають у бік США та розвинених країн, які визнали незалежність Республіки, критикуючи владу за те, що вона досі грає за російськими правилами. Але оптимісти дуже помиляються, коли кажуть, що Україна не визнала Косово, бо це було вигідно Росії. Якби ми грали на боці Росії всі ці роки, то ми б визнали Придністров’я, Абхазію і Південну Осетію, наприклад. Але цього не зробили. Справа в тому, що політика держави була простою – не визнавати і крапка. Чому? Бо в нас завжди був Крим з автономією і “відновленням Конституційних основ державності Республіки Крим” початку 90-х. Бо всі пам’ятали, чим це ледь не скінчилося і знали, що Крим при будь-якій необережності “відкусять”. Зараз дійсно держава у стані війни, ми маємо вже відкушений Крим, а також псевдореспубліки на Донбасі, з вигляду стабільні, але не такі прості Закарпаття і Буковину з угорськими та румунськими паспортами у купи людей. Звідси і побоювання визнавати Косово, бо є мала, але таки імовірність, що це дипломатичне рішення може колись використати проти нас найближчий сусід.

Але невизнання Косово аж ніяк не означає, що ми не можемо грати з ними в Україні. Клімкіну чи комусь ще потрібно зробити заяву, що Україна не визнає Республіку Косово, але держава не впливає на ФФУ, оскільки це забороняє Статут ФІФА та УЄФА. Тому ФФУ має самостійно приймати рішення і проводити матч в Україні. Косовари приїдуть собі за сербськими паспортами. І немає проблеми.

Але для цього потрібен мозок і воля. А цього, мабуть, не вистачає нашим очільникам.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s